Mistrz ukiyo e – Katsushika Hokusai

15-04-2015
japonia
malarstwo
sztuka

Chyba nie ma osoby, która nigdy w życiu nie widziała słynnego obrazu przedstawiającego pieniące się fale. „Wielka fala w Kanagawie” to dzieło wybitnego twórcy drzeworytów w stylu ukiyo e („obrazy z przepływającego świata”), autorstwa Katsushiki Hokusaia. Jego twórczość zyskała popularność nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie, gdzie dziesiątki malarzy inspirowało się jego dziełami.

Kim był Hokusai?

Urodził się w 1760 roku w Edo w rodzinie artystów. W wieku 6 lat rozpoczął naukę malarstwa, prawdopodobnie uczył się od ojca. W 1775 roku rozpoczął naukę u Katsukawa Shunsho. Od niego nauczył się drzeworytnictwa. Był drzeworytnikiem, ilustratorem, a także karykaturzystą. Przedmiotem jego zainteresowania były głównie pejzaże, a także życie codzienne ludzi z różnych sfer życia. Uważa się, że przy stworzył 180 metrowy wizerunek mnicha buddyjskiego, do którego namalowania potrzebował mioteł i wiader z farbą. Był dwukrotnie żonaty, jednak obydwie małżonki szybko zmarły. Najmłodsza córka, Oyei, poszła w ślady ojca i również została artystką.

Między rokiem 1796 a 1802 Hokusai stworzył prawdopodobnie 30 000 drzeworytów i ilustracji do książek. Używał wielu pseudonimów, co było praktykowane przez wielu japońskich artystów, jednak on zmieniał je ponad 30 razy, by w roku 1797 przyjąć imię Hokusai. Po śmierci mistrza zaczął eksperymentować z innymi stylami malarskimi, inspirował się także obrazami europejskimi. Zainteresował się nową tematyką. Nie malował już kurtyzan ani aktorów, a skupił się na krajobrazach i zwykłych mieszkańcach. Tworzył aż do ostatnich chwil życia i nie wiadomo dokładnie, ile dzieł powstało spod jego pędzla. Mimo ogromnej sławy wciąż uważał, że wiele musi się jeszcze nauczyć: „Gdybym dostał od niebios 5 lat, mógłbym zostać prawdziwym malarzem”.

Japonizm

Jak już wcześniej wspomniano, jego sztuka miała także duży wpływ na twórców europejskich, głównie impresjonistów. W XIX wieku, gdy pojawiło się zjawisko japonizmu, wiele jego dzieł było importowanych głównie do Paryża. Obrazy Hokusaia znajdowały się w kolekcji takich artystów jak Claude Monet czy Henri Toulouse-Lautrec. Natomiast cykl Fugaku sanjūrokkei („Trzydzieści sześć widoków na górę Fuji”) zainspirował Stanisława Wyspiańskiego do stworzenia rysunków z serii widoków na Kopiec Kościuszki.

Uważa się, iż Hokusai zyskał większą sławę za granicą niż w ojczyźnie. Jego obrazy do dziś stanowią inspirację dla wielu początkujących artystów. Uważa się, że jego twórczość miała ogromne znaczenie w popularyzacji japońskiego malarstwa na świecie.

Ikona wpisu: „Wielka fala w Kanagawie” (autor drzweworytu: Katsushika Hokusai)

slide
Gosia Bielawska
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca