Śpiewać każdy może… Kim są utaite?

08-03-2018
japonia
anime i manga

Niconico to serwis, który podobnie jak Youtube, umożliwia użytkownikom publikowanie i oglądanie filmów. Ta „uśmiechnięta” strona (nikoniko to onomatopeja uśmiechu) jest miejscem narodzin wielu gwiazd japońskiego internetu. Utaite, bo tak nazywa się tych, którzy publikują swoje filmiki na tym serwisie, to amatorzy. Najczęściej coverują piosenki Vocaloid, ale można też znaleźć ich interpretacje openingów do anime czy gier. Niektórzy z nich nie ograniczają się wyłącznie do działalności internetowej. Nielicznym udaje się podpisać kontrakt i zostać profesjonalnymi wokalistami. W teorii to tyle. Gotowi na spotkanie z najpopularniejszymi utaite?clear

Na wstępie trzeba zaznaczyć, iż pseudonim cleara na początku miał brzmieć jak „dear” (gdyż połączone literki „c” oraz „l” przypominają małą literę „d”), jednak koniec końców pozostał on clearem. I, jak wskazuje na to pseudonim, trzeba przyznać, iż głos tego pana brzmi niezwykle czysto. Głównie nagrywa własne wersje piosenek Vocaloid. W 2010 roku wystąpił na Nikoniko Taikaigi i jego występ zachwycił publiczność, a wydany we wrześniu tego samego roku solowy album „Dearest” znalazł się na 9 miejscu listy Oricon. Przyjaźni się od dziecka z innym utaite, nero, z którym często śpiewa w duecie pod pseudonimem cleanero.

Soraru

To utaite, którego cechą charakterystyczną jest rozpoznawalny, ochrypnięty głos. Poza śpiewaniem zajmuje się także komputerową edycją dźwięków. Choć od 2009 stał się mniej aktywny na Niconico, to jego popularność nie maleje. Można się o tym przekonać wchodząc na profil Soraru, gdzie kilka filmów osiągnęło ponad milion odtworzeń. Udziela się jednak bardzo poza siecią, często dając koncerty w kolaboracji ze znajomymi z branży. Dodatkowo wraz z innym utaite, Lonem, prowadzą własną audycję radiową, podczas której dyskutują na przeróżne tematy.

96neko (wym. kuroneko)

To oryginalna utaite, której nie można odmówić zarówno talentu, jak i poczucia humoru. W jej dorobku nie brak parodii, a w wielu piosenkach, będących coverami, celowo zmienia tekst lub dodaje własne słowa. Niektórzy porównują jej głos do seiyuu Paku Romi (podkłada głos m.in. Edowi z anime „Fullmetal Alchemist” czy Hitsugaya Tōshirō z „Bleacha”). Zwieńczeniem jej nastoletniej działalności był album „Iris”, nagrany w podzięce dla fanów.

Wotamin

Charakterystyczny głos, z którym może uderzać w wysokie i niskie noty sprawił, że szybko zyskała rzeszę fanów. Jej najpopularniejsza piosenka została odtworzona ponad milion razy. Choć głównie zajmuje się coverami piosenek Vocaloid, to w jej repertuarze można znaleźć też piosenkę Britney Spears – „Everytime”.
Wśród utaite można znaleźć wiele talentów, które czekają na odkrycie. Na szczęście środowisko to staje się coraz bardziej popularne wśród japońskiego społeczeństwa. Wielu z nich zyskuje sławę również wśród zagranicznych otaku… Czy uda im się zdobyć także Waszą sympatię? Zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku, na którym możecie zapoznać się z kawałkiem twórczości utaite.Ikona wpisu (fot. flickr.com, Paul Hudson)

slide
Gosia Bielawska
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca