Żywe podejście do martwej natury 2.

27-08-2013
obozy młodzieżowe
obóz malarski

Rysując jakiś element mniejszy lub większy niż jest w martwej naturze możemy popsuć wybraną przez siebie kompozycję. Przenosząc rysowany przedmiot na kartkę musimy go dobrze zmierzyć. Jak się za to zabrać?

Mierzenie na obozie artystyczno-malarskim ;)

Linijki, ekierki, cyrkle i kątomierze do szuflady!

Po pierwsze pamiętaj, że nie jest to rysunek techniczny, dlatego powinieneś/powinnaś zapomnieć o wszystkich przyrządach do mierzenia. Linie nie muszą być idealnie proste, a przedmioty wymierzone co do milimetra, dlatego bez problemu możesz rysować je odręcznie.  Jeśli nie można mierzyć linijką, to czym?

Ołówek jako profesjonalne narzędzie pomiarowe!

Ten kawałek drewna i grafitu sprawdza się idealnie jako przyrząd do mierzenia. Wystarczy, że pamiętając granice kadru wyciągniesz przed siebie prostą rękę z ołówkiem w dłoni. Zmierz kartkę ołówkiem: fragment od koniuszka grafitu do końca ołówka lub miejsca, w którym go trzymasz jest „jedną długością”. Teraz zaczyna się mierzenie - powiedzmy, że kartka w pionie ma 2 długości a rysowany dzbanek znajduje się pół długości ołówka od góry kartki - czyli ¼ wysokości. Analogicznie możesz mierzyć i umiejscawiać inne elementy: kubek może mieć wysokość dwóch pomarańczy a szerokość jednej, dzban szerokość trzech kubków itp. Pamiętaj, że jest to mierzenie „na oko”, więc w czasie przenoszenia elementów od czasu do czasu powinieneś/powinnaś kontrolować czy proporcje nadal się zgadzają. Pamiętaj również, aby zawsze trzymać ołówek w prostej ręce, żeby nie zmniejszać lub zwiększać odległości od rysowanego elementu.

Powodzenia!

Joanna Patelczyk
Jestem studentką japonistyki na UAM w Poznaniu. Interesuję się rysunkiem i malarstwem w wersji tradycyjnej jak i digital art. W chwilach wolnych od zgłębiania japonistycznej wiedzy spędzam czas przy kawie i szkicowniku lub jeżdżę na rolkach. Od niedawna jestem członkiem poznańskiej filii Grupy Tańca Yosakoi „Sakuramai POLAND”. Marzę o własnej małej hodowli jeży pigmejskich :)
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca