Rysując jakiś element mniejszy lub większy niż jest w martwej naturze możemy popsuć wybraną przez siebie kompozycję. Przenosząc rysowany przedmiot na kartkę musimy go dobrze zmierzyć. Jak się za to zabrać?
Mierzenie na obozie artystyczno-malarskim ;)
Linijki, ekierki, cyrkle i kątomierze do szuflady!
Po pierwsze pamiętaj, że nie jest to rysunek techniczny, dlatego powinieneś/powinnaś zapomnieć o wszystkich przyrządach do mierzenia. Linie nie muszą być idealnie proste, a przedmioty wymierzone co do milimetra, dlatego bez problemu możesz rysować je odręcznie. Jeśli nie można mierzyć linijką, to czym?
Ołówek jako profesjonalne narzędzie pomiarowe!
Ten kawałek drewna i grafitu sprawdza się idealnie jako przyrząd do mierzenia. Wystarczy, że pamiętając granice kadru wyciągniesz przed siebie prostą rękę z ołówkiem w dłoni. Zmierz kartkę ołówkiem: fragment od koniuszka grafitu do końca ołówka lub miejsca, w którym go trzymasz jest ?jedną długością?. Teraz zaczyna się mierzenie - powiedzmy, że kartka w pionie ma 2 długości a rysowany dzbanek znajduje się pół długości ołówka od góry kartki - czyli ? wysokości. Analogicznie możesz mierzyć i umiejscawiać inne elementy: kubek może mieć wysokość dwóch pomarańczy a szerokość jednej, dzban szerokość trzech kubków itp. Pamiętaj, że jest to mierzenie ?na oko?, więc w czasie przenoszenia elementów od czasu do czasu powinieneś/powinnaś kontrolować czy proporcje nadal się zgadzają. Pamiętaj również, aby zawsze trzymać ołówek w prostej ręce, żeby nie zmniejszać lub zwiększać odległości od rysowanego elementu.
Powodzenia!