Lekcja manier - zaskakująca kultura Japonii. cz. 2.

20-09-2013
obozy młodzieżowe
obozy anime i manga

Jeśli podołałeś poprzedniemu wyzwaniu i opanowałeś trudną sztukę kłaniania się, seiza to dla Ciebie bułka z masłem!

Se...co?

Seiza (正座) to dosłownie w tłumaczeniu „poprawne siedzenie”. Zobowiązuje, prawda? Jest to sposób siedzenia wywodzący się z bogatej historii Japonii przejęty do użytku w życiu codziennym. Wykonanie seiza i wyjście z niego jest niezbyt trudnym wyzwaniem, prawdziwą sztuką jest wytrzymanie w tej pozycji. Ćwiczy się to nawet miesiącami! Ty zacznij już teraz! Dla ułatwienia, na początku zaopatrz się w koc lub coś miękkiego, co będziesz mógł/a podłożyć pod nogi, ponieważ to będzie dla nich nie lada wyzwanie.
Po pierwsze: stań prosto, złącz nogi i stopy.
Po drugie: w tej pozycji schodź kolanami coraz niżej, aż do klęku.
Po trzecie: ułóż piszczele i stopy w pozycji równoległej do podłogi, pięty powinny znajdować się pod pośladkami.

Długo jeszcze...?

Z pierwszą częścią zadania na pewno świetnie sobie poradziłeś/łaś! Teraz czas na prawdziwe wyzwanie. Wyprostuj plecy, oprzyj dłonie na udach...i zostań tak. Po kilku minutach przekonasz się, że nie jest to tak proste,  jak na początku mogło się wydawać. Gdy poczujesz zmęczenie lub ból, podwiń palce stóp, zaprzyj się nimi o podłogę i odepchnij się delikatnie dłońmi od podłoża. Zmień pozycję z siedzącej do kucnięcia, a następnie powoli wstawaj. Jest to pozycja wyjściowa z seiza. Nie tylko siad jest ważny, musisz również potrafić pięknie wstawać!


To wszystko?

Umiesz już profesjonalnie się kłaniać i pięknie siedzieć. Czy jest coś jeszcze, czego chciałbyś/łabyś się nauczyć? Kultura Japonii może Ci wiele zaoferować, ale daj nam znać, czy Ty jesteś gotowy na takie wyzwania! A może nieco przerażająca nas Europejczyków kuchnia?

Jeżeli wciąż jesteś głodna/y informacji o japońskich obyczajach i kulturze, chcesz wiedzieć więcej i zdobywać te informacje od osób od lat zainteresowanych i związanych z językiem i Japonią w ogóle, to zapraszamy Cie na nasze https://voguetravel.pl/obozy-zimowe-anime-i-manga, które szykujemy dla Ciebie również zimą! :)

Karolina Białecka
Jestem studentką poznańskiej japonistyki i bardzo bardzo bardzo cieszę się z takiego wyboru studiów. Pasja do Japonii rodziła się wiele lat i ewoluowała z muzyki, przez mangi, kino japońskie, kończąc na intensywnej nauce języka oraz poznawaniu kultury i historii. Poza tym, że już powoli robią mi się skośne oczy:-) uwielbiam czytać kryminały przy kawie, jeździć na rolkach/łyżwach i robić setki zdjęć - gdziekolwiek i kiedykolwiek!
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca