To właśnie ono może wpłynąć na dalszy przebieg znajomości lub jego brak. Zatem tak istotnym jest, aby przedstawiając się nowo poznanym osobom wypaść jak najlepiej. W kulturze japońskiej bardzo ważna jest etykieta, dlatego również przedstawiając się należy stosować się do pewnych ogólnych zasad.
Swoją japońską autoprezentację możemy podzielić na trzy części:
?????? (Hajimemashite) to zwrot, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza ?spotykamy się po raz pierwszy?, ?to nasz pierwszy raz?. Jest to po prostu zwrot znaczący tyle co ?Miło mi Cię, Pana/Panią poznać?.
Gdy chcemy powiedzieć jak mamy na imię, rozpoczynamy od ????? (Watashi wa?), następnie podajemy swoje imię i kończymy ?? (desu) lub ?????? (to m?shimasu), gdy odbiorcą jest na przykład szef bądź nauczyciel, którym należy okazać więcej szacunku.
??????????? (Yoroshiku onegai shimasu) dosłownie oznacza ?polecam się na przyszłość?, jednakże nie należy tłumaczyć tego w ten sposób, gdyż jest to jedynie wyrażenie grzecznościowe.
Podsumowując, dzięki tym trzem krótkim krokom możemy przedstawić się w następujący sposób:
?????????????????????????????
Hajimemashite. Watashi wa Ania desu. Yoroshiku onegai shimasu.
?????????????????????????????
Hajimemashite. Watashi wa Mihau desu. Yoroshiku onegai shimasu.
Na naszych obozach również nauczysz się jak pisać swoje imię po japońsku! Powyżej "Paulina".
Jak widać przedstawianie się w języku japońskim wcale nie jest takie trudne, a uroczy Punipuni-sensei z pewnością pomoże Ci utrwalić zdobytą wiedzę.
W japońskiej kulturze oprócz słów niezwykle istotna jest również mowa ciała. Dla Japończyków ukłony są sprawą bardzo istotną i nie należy ich lekceważyć. Różnią się one zależnie od sytuacji oraz od odbiorcy. Powinniśmy je wykonać na początku oraz na końcu naszego przedstawiania się.
Szczegółowe informacje odnośnie ukłonów można przeczytać na stronie Orientalem oraz na naszym blogu w artykule ?Lekcja manier ? zaskakująca kultura Japonii. cz. 1"