Z rówieśnikami jest raźniej!

28-03-2018
dzieci
Darłówko

W ośrodku Gniewko w Darłówku organizujemy obozy młodzieżowe dla przedziału wiekowego 12-16 lat. Ten przedział wiekowy jest dość wąski, jednak wierzymy, że ma on sens i przynosi wiele korzyści uczestnikom. Idea Gniewka jest prosta. Dzieci są w podobnym wieku, a zatem więcej ich łączy. W rówieśniczej grupie młodsze dzieci czują się pewniej i bardziej komfortowo, niż gdyby miały uczestniczyć w koloniach np. razem z 18-latkami, którzy nieco inaczej od nich patrzą na świat.

Wiek ma znaczenie

12-16 lat to bardzo ważny okres w życiu dziecka. Zaczyna się wtedy okres dojrzewania, następuje także bardzo intensywny rozwój jeśli chodzi o komunikację, język, czy naukę pisana i czytania.

Z drugiej strony – to bardzo emocjonalny i dezorientujący dla nich (i ich rodziców!) czas. Dzieci w tym wieku często czują się niezrozumiane przez tak zwaną „resztę świata”. Relacje z rówieśnikami są jednymi z ważniejszych relacji w życiu młodego nastolatka. Pomagają im one osiągnąć dwie bardzo ważne rzeczy: niezależność oraz rozwój swojej własnej osobowości, zainteresowań i pasji. Nie ma na to lepszego sposobu, niż kontakt z rówieśnikami, przechodzącymi przez te same zmiany. W szczególności pomaga wspólny udział w zaplanowanych i dopasowanych do tej grupy wiekowej zajęciach i aktywnościach.

Jak myśli młody nastolatek

Dzieci w wieku 12-16 lat zaczynają myślec bardziej jak dorośli. Pojawiają się pierwsze refleksje dotyczące przyszłości. Zaczynają planować, zastanawiać się, jak to będzie, gdy dorosną. Stają się bardziej niezależne. Naturalnie pojawiają się także obawy związane z przyszłością, a nastolatkowie częściej zwracają się z nimi do swoich rówieśników, niż do rodziców. Dlatego właśnie tak ważny jest dla nich kontakt z osobami w ich wieku, możliwość wymiany myśli, spostrzeżeń, czy po prostu zwykłe bycie razem i dobra zabawa. Obozy młodzieżowe to dobre miejsce, by taki kontakt nawiązać.

Z rówieśnikami raźniej!

W bardziej jednorodnej wiekowo grupie dzieci na pewno poczują się bezpieczniej i pewniej. A to wpłynie na ich poczucie własnej wartości. Nie będą czuły presji czy chęci zaimponowania starszej młodzieży. Łatwiej będzie im nawiązać kontakt z poznanymi podczas obozu dziećmi, ponieważ jest większa szansa, że będą mieli wspólne hobby. To właśnie w grupie rówieśniczej ma miejsce kształtowanie się gustów i zainteresowań.

Ważne jest, aby już w tym wieku zaszczepić dzieciom zamiłowanie do sportów – zwłaszcza grupowych, co nauczy je współpracy i rozwinie ich umiejętności komunikacyjne. Zachęcić je do odkrywania i pielęgnowania swoich pasji, które będą im towarzyszyły przez kolejne lata, a może nawet przerodzą się w ich ścieżkę życiową. Warto zaproponować im obozy młodzieżowe z szerokim wybrem różnych zajęć: od sportowych, np. zajęcia z tańca czy zumbę, po warsztaty artystyczne (np. fotografia), kulinarne czy DIY. Młodzi nastolatkowie to z natury istoty niezależne – dobrze jest więc pozwolić im odkrywać i próbować nowych pasji po swojemu, we własnym tempie.

Ponadto, bawiąc się w gronie rówieśników, dzieci przełamią nieśmiałość i chętniej bedą brały udział w szalonych zabawach, jak np. karaoke, czy pidżama party.

Interakcje i tworzenie relacji są niezwykle istotne dla rozwoju młodych nastolatków. Warto zapewnić im możliwość spędzania czasu z osobami, z którymi łączy ich najwięcej – z ich rówieśnikami. Z nimi poczują się bezpieczniej, bardziej komfortowo, i będą mogły bez obaw rozwijać swoje talenty, poszukiwać nowych pasji, czy po prostu… bawić się na całego.

 

slide
Kasia
about

Kim jesteśmy?

Przede wszystkim zespołem osób, który swoje zainteresowania przekuł w pracę i pełną sukcesów działalność zawodową. To połączenie wyjątkowe, tak wyjątkowe jak obozy i kolonie organizowane przez nas.

Jeszcze dziesięć lat temu zaczynaliśmy jako czteroosobowy zespół pełen pasji i doświadczeń w branży turystycznej. Dziś współpracujemy z ponad stoma wychowawcami, kierownikami i pilotami w tworzeniu dla Was wyjątkowych i profesjonalnie przygotowanych obozów i kolonii. Swoje wakacje powierzyło nam już 15 000 uczestników wraz z rodzicami. Dołącz do nich!

Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca