Co spakować na kolonię lub obóz? - Niezbędnik.

16-05-2022
obozy młodzieżowe
kolonie dla dzieci

Zbliża się czas wyjazdu dziecka na wypoczynek. Każdy zaczyna gorączkowo myśleć co trzeba ze sobą zabrać, biega na zakupy i dba o to, aby o niczym nie zapomnieć. Zdarzy się, że przy próbie wybrania ograniczonej liczby rzeczy, które weźmie się ze sobą, wszystko wręcz lata w powietrzu. ...I tu trzeba powiedzieć STOP!

Kilka głębokich wdechów i zaczynamy od początku :) 

Dla niektórych osób pakowanie się na wyjazd może być dość stresującą sytuacją. Najlepiej wówczas głęboko odetchnąć i stworzyć plan działania. Stworzenie schematu, na którym możemy się oprzeć daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Powoduje, że panujemy nad sytuacją, co może uspokoić nawet roztrzęsioną lub zestresowaną osobę.

Na pierwszy ogień pójdzie stworzenie listy rzeczy, które mamy spakować. Można zrobić to na różne sposoby, warto jednak podzielić sobie kartę na 4 części. W każdym z prostokątów zapiszcie rzeczy z innej kategorii. 

W pierwszym prostokącie

zacznijmy wpisywać wszystkie rzeczy, które służą nam do ubrania się na co dzień: koszulki, spodnie, spodenki, bluzy, bielizna, buty sportowe, klapki, piżama, kostium kąpielowy, etc. Pamiętajmy, że dziecko jedzie na wypoczynek organizowany w Polsce, a to oznacza, że pogoda może być albo piękna, albo kapryśna. Nie zapomnijcie aby spakować coś cieplejszego do ubrania się i przede wszystkim kurtkę (najlepiej przeciwdeszczową).  

W drugim prostokącie

wpiszcie wszelkiego rodzaju kosmetyki i środki higieny osobistej. Co wam przyszło do głowy? - Zapisujcie!  Żel pod prysznic, szampon do włosów, dezodorant, perfumy, pasta i szczoteczka do zębów, ew. kosmetyki do makijażu (jeżeli starsze dziewczyny używają), szczotkę do włosów, etc. Nie zapomnijcie też o ręczniku i klapach pod prysznic! Większość ośrodków kolonijnych nie zapewnia ręczników, dlatego ważne jest, aby zabrać go/je ze sobą. 

W trzecim prostokącie

zapiszcie dodatkowe rzeczy, które są niezbędne w codziennym życiu. Żyjemy w XXI wieku i praktycznie każdy korzysta z telefonu, ale trzeba go przecież naładować! Możecie tu wpisać ładowarkę do telefonu, dokumenty, kieszonkowe, lekarstwa (jeżeli ktoś przyjmuje), zegarek, etc. Błędem nie będzie wpisanie także telefonu ;) w ferworze pakowania, szczególnie na ostatnią chwilę można zapomnieć nawet o najbardziej oczywistych rzeczach.

W czwartym prostokącie

zanotujcie rzeczy, bez których ani rusz na wyjazd! Mały plecak lub torba, ręcznik na basen/plażę, strój kąpielowy, krem z filtrem, czapeczka lub chustka na głowę, okulary przeciwsłoneczne, książka. Możecie wpisać wszystko, co jest niezbędne wam lub dziecku. Osoby wybierające się na obozy muzyczne mogą dodać do listy gitarę, wzmacniacz, kostki, struny, pałeczki do gry na perkusji. Młodzież wybierająca się na obozy związane z popkulturą japońską mogą tu dopisać stroje cosplay?owe, ulubione dodatki do ubioru lub peruki. Dzieci jadące na obozy rysunkowe z pewnością umieszczą w tym prostokącie szkicownik i drobne przybory, z których najczęściej korzystają podczas wykonywania rysunków i szkiców. Natomiast osoby wybierające się na obozy ASG koniecznie powinny tu umieścić maskę ochronną na twarz, a także replikę i mundur, jeżeli postanowiły zabrać swoje. ALE każdy, niezależnie od tego, na jaki obóz lub kolonię się wybiera niech zanotuje tam wypełnioną kartę kwalifikacyjną! ;) 

Taką listę dobrze jest stworzyć najpóźniej na dzień przed planowaną datą wyjazdu. Wówczas jest czas, aby spokojnie wszystko przemyśleć i zapisać. Nie zawsze o wszystkim od razu pomyślimy i zanotujemy. Często jest tak, że nagle przypomni nam się, że coś jeszcze warto zabrać. Najczęściej zdarza się tak w nocy, kiedy próbujemy zasnąć, a intensywnie o czymś myślimy :) dlatego na spokojnie, dajmy sobie czas!

Pamiętajcie, że kolonie i obozy trwają 7 lub 11 dni, w zależności od wybranego turnusu, a wielkość bagaży jest ograniczona. Przemyślcie, czy na pewno dziecko potrzebuje 7 bluz i 6 par butów na taki wyjazd. Dziecko musi fizycznie wziąć bagaż z autokaru i zaprowadzić lub zanieść go do swojego pokoju w miejscu zakwaterowania. Nie obciążajmy go niepotrzebnie :) 

 ...a w co lepiej się spakować: w walizkę, torbę, czy plecak? 

Naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się walizka na kółkach, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, które są mniejsze i tym samym mają mniej siły. Jeżeli chcielibyście przeczytać więcej na ten temat, to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł: W co spakować dziecko na obóz lub kolonię?

slide
Redakcja Vogue Travel
Inne artykuły autora:
about
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą entuzjastów, których pasje stały się źródłem naszych sukcesów. Nasza tożsamość jest wyjątkowa, podobnie jak autorskie obozy i kolonie, które z zaangażowaniem organizujemy.

Nasza podróż rozpoczęła się 15 lat temu jako mała grupa skupiona na branży turystycznej. Obecnie współpracujemy z doświadczonymi wychowawcami i opiekunami, tworząc dla Was niezapomniane i profesjonalnie zaplanowane programy obozów i kolonii dla dzieci. Przez lata zaufało nam już wiele rodziców, oddając nam wakacyjny czas swoich pociech. Dołącz do tego wyjątkowego grona i razem z nami czerp radość z niezwykłych przygód. 
Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca