Kolonia czy obóz? - Dylemat rodziców dwunastolatków.

15-02-2022
kolonie
obozy młodzieżowe
porady
wakacje
rodzice

Zadając sobie pytanie ?Kolonia czy obóz?? rodzi się w naszej głowie mnóstwo kolejnych pytań, na które nie zawsze znamy odpowiedzi. Co to za pytania? - Różne, poczynając od tych, czy dziecko da sobie radę na obozie, na którym są też starsze dzieci, kończąc na tych, co wybrać.  

Dziecko mające rocznikowo 12 lat może jechać ostatni raz na kolonię lub pierwszy raz na obóz.

Kolonie nie są tak odmienne od obozów, jak mogłoby się wydawać. Obie formy są wypoczynkiem zorganizowanym dla dzieci. Oczywiście znajdą się pewne różnice. Kolonie przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, a obozy dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Z reguły tematy kolonii są też inne od tematów obozów młodzieżowych. Wynika to z jednej, prostej przyczyny - w zależności od wieku różnią się zainteresowania i formy spędzania czasu wolnego.

Gdy znajdujemy się w sytuacji, w której nasze dziecko jest w tej magicznej granicy dwunastu lat i nie możemy się zdecydować, która forma wypoczynku będzie dla niego dogodniejsza, warto najpierw zdefiniować, w jakim towarzystwie nasze dziecko czuje się najlepiej. Pamiętajmy, że tak samo jak dorośli - każde dziecko jest inne. Niektórzy czują się lepiej w towarzystwie rówieśników i osób od siebie starszych, a inni w towarzystwie młodszych od siebie osób. 

Przeanalizujmy w jakim towarzystwie obraca się nasza pociecha.

Koleżanki i koledzy ze szkoły, podwórka, rodziny. Czy są młodsi, czy może starsi? 

Oczywistym jest, że w klasie dzieci mają styczność z rówieśnikami, dlatego warto spojrzeć dalej. Poza szkołą, podczas zabaw na podwórku, w domu, w czasie spotkań rodzinnych ? z kim dziecko preferuje spędzać swój czas wolny? Bywa, że dziecko jest na tyle dojrzałe, że np. podczas wszelkich spotkań rodzinnych woli ono przebywać z dorosłymi, niż bawić się z innymi dziećmi. Znacie to, a może sami tak mieliście? :) Są też sytuacje różniące się o 180 stopni, w których dziecko preferuje towarzystwo dzieci i beztroski czas zabaw. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby kontaktu z ludźmi ? dorosłymi lub dziećmi. W którym towarzystwie dziecko czuje się swobodniej?

Znacie już odpowiedź? - Bingo! Jeżeli byliście w stanie udzielić informacji na powyższe pytania, zmierzamy ku dobremu. Wybór staje się coraz łatwiejszy.
    

Kolejnym aspektem są zainteresowania dziecka.

Wiek dziecka rodzi różne zainteresowania, poczynając od tych związanych z grami, jak np. Minecraft, kończąc na tych związanych z anime i popkulturą innych krajów. Jako rodzic, czy opiekun doskonale wiemy, czym interesuje się nasze dziecko. Niektórzy grają na gitarze, inni rysują, śpiewają, grają na komputerze, jeżdżą na rowerze, zmagają się z rozgrywkami airsoft'owymi lub czytają mangi, książki, komiksy. Często dzieci ze sprecyzowanymi zainteresowaniami wybierają obóz lub kolonię, która odpowiada ich hobby. Zdarza się jednak, że dziecko chce po prostu odpocząć, wybierając obóz wypoczynkowy lub zaryzykować i spróbować czegoś nowego. W końcu wakacje to czas beztroski! Dlatego właśnie najlepszą i jedyną radą jest rozmowa z samym zainteresowanym i wspólny wybór tematu wypoczynku.

Jeżeli przebrnęliście już przez wszystkie pytania i wątpliwości, czas podjąć decyzję.

Jest kilka opcji. Dziecko czuje się lepiej w:

  • młodszym towarzystwie, ale wybiera tematy będące programami obozów. - Tutaj lepszym wyborem będzie wysłanie dziecka na kolonie. Jeżeli dziecko wybrało temat obozu i nie ma identycznego tematu programu wśród kolonii ? poszukajcie odpowiednika;
  • starszym od siebie towarzystwie, ale wybiera tematy będące programami kolonii. - Korzystniejszym wyborem będzie obóz. Dziecko znajdzie wówczas lepszą nić porozumienia z innymi uczestnikami, a temat obozu można dobrać, a w razie niezdecydowania zawsze istnieją obozy wypoczynkowe! 
  • młodszym od siebie towarzystwie i wybiera tematy kolonijne lub starszym od siebie towarzystwie i wybiera tematy obozów ? sprawa jest jasna! :)


Wnioski? - Zawsze! 

Nie jest istotne, czy wybierzecie kolonię, czy obóz. Ważne, aby była to wasza wspólna decyzja ? rodziców i dziecka. Doskonale znacie swoje pociechy i wiecie, czy lepiej odnajdą się na kolonii, czy na obozie. W tej kwestii nie podejmujcie jednak decyzji bez konsultacji z dzieckiem. Mają to być nie wasze, a jego wymarzone wakacje, z których przywiezie wspaniałe wspomnienia i nowe przyjaźnie.

Wątpliwości zostały rozwiane :) ...ale jak przygotować dziecko na samodzielny wyjazd? Tego dowiedziecie się w naszym wcześniejszym wpisie Wakacje bez rodziców.

 

P.S. Oferujemy mnóstwo programów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak nie możecie znaleźć tego, co was interesuje, zadzwońcie do nas! Chętnie pomożemy :)

slide
Redakcja Vogue Travel
Inne artykuły autora:
about
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą entuzjastów, których pasje stały się źródłem naszych sukcesów. Nasza tożsamość jest wyjątkowa, podobnie jak autorskie obozy i kolonie, które z zaangażowaniem organizujemy.

Nasza podróż rozpoczęła się 15 lat temu jako mała grupa skupiona na branży turystycznej. Obecnie współpracujemy z doświadczonymi wychowawcami i opiekunami, tworząc dla Was niezapomniane i profesjonalnie zaplanowane programy obozów i kolonii dla dzieci. Przez lata zaufało nam już wiele rodziców, oddając nam wakacyjny czas swoich pociech. Dołącz do tego wyjątkowego grona i razem z nami czerp radość z niezwykłych przygód. 
Nasze serwisy
voguetravel.pl obozyzagraniczne.com voguetravel.pl/praca